Lintukuvapäivä 2026
Haltian olohuone 24. kesäkuuta 2026 klo 13–19
Lintukuvapäivä järjestetään vuonna 2026 jo kolmatta kertaa. Ohjelma keskittyy lintukuvaukseen, oppimamme tiedon jakamiseen ja elämysten tuottamiseen vaikuttavien luontokuvien ja luontotarinoiden avulla. Kaikki luonnosta ja linnuista kiinnostuneet ovat tervetulleita.
Haluamme luoda hyvän mielen tapahtuman, jossa on kiinnostavaa ohjelmaa, ja joka inspiroi luontokuvauksesta kiinnostuneita kehittämään taitojaan.
Esiintyjinä tapahtumassa ovat Markus Varesvuo, norjalainen Tom Dyring, Kari Varkila, Erkko Badermann sekä Mia Surakka.
Haltian upeassa auditoriossa järjestetään kuvaesityksiä klo 13–19, ja tauoilla on mahdollista tutustua näytteilleasettajien tuotteisiin.
Päivän aikana on mahdollisuus tutustua Haltian näyttelyihin ilmaiseksi! Näe samalla Erkko Badermannin ja Mia Surakan Kurkia Olohuoneessa pop-up-näyttely Haltian Olohuoneessa.
Ohjelma (taukoja ohjelmien välissä):
13 Tervetuloa!
13:15 Kari Varkila: Luontokuvaajan mieli onnistumisen apuna tai esteenä
14:00 Erkko Badermann: Kurkien suojasatama
14:45 Näytteilleasettajien esittelyt
15:45 Mia Surakka: Luovuus lintukuvauksessa
17:00 Tom Dyring (esitys englanniksi): Winter birds
18:00 Markus Varesvuo: Lintukuvausta Tom Dyringin kanssa. Yhteisiä matkoja, erilaisia kuvia.
Mukana tapahtumassa on näytteilleasettajia mm. Suomen Luonnonvalokuvaajat SLV ry., Canon, Rajala Pro Shop, Pulsar lämpökamerat, Kuusamo Nature Photography, Suomen Ammattiluontokuvaajat SAL ry, Color-Kolmio, LK -Photo ja Suomen Kuvausmatkat.
Aamupäivällä on lisäksi Retkipaikka.fi:n järjestämä opastettu (maksullinen) luontokuvausretki klo 10–12. Retken ohjaa luontokuvaaja Paul Stevens.

Erkko Badermann
Esko Jämsä