ITE-taiteilija Lea Piltosen öjyvärimaalauksia perhosista on nyt nähtävillä Haltian valogalleriassa.
Lea Piltosen ystävän 50 vuotta sitten keräämät perhoset inspiroivat sarjaan pienehköjä perhosmaalauksia. Siihen aikaan ei vielä ajateltu, että osa perhosista olisi vaarassa kadota ja perhosten keräily oli yleinen käytäntö. Tänään perhosharrastajat ikuistavat löydöksensä mieluiten kameralla, sillä luontokadon myötä monien perhoslajien olemassaolo on uhattuna.
”Liikun mielelläni metsissä ja järvillä. Siellä kohdatut luonnon yksityiskohdat, muodot ja tuulen ja veden liikkeet ovat ehtymätön idealähde maalauksilleni. Maalaan pääasiassa öljyväreillä. Öljymaalaus on tekniikaltaan hidasta ja se antaa aikaa pohdiskella ja työstää ajatuksia työn kuluessa”, kertoo Lea Piltonen.
Haltian valogalleriassa nähtävissä oleva näyttely on taiteilijan yhdestoista oma näyttely. Niiden lisäksi hän on osallistunut muutamiin yhteisnäyttelyihin.